Mis materjal see jesmoniit on?

Ma olen juba mitmete sõprade ja tuttavate käest kuulnud küsimust, et  mis materjal see jesmoniit siis on. Jagan teiega lahkelt infot, sest minu jaoks oli ka keeruline eesti keelset informatsiooni leida.

Kuidas jesmoniit loodi?

Jesmoniidi leiutas Peter Hawkins 1980. aastate alguses. Algselt tislerina tegutsenud Peterist sai betooni tehnoloog, katsetades uut tehnoloogiat. Just akrüüli kasutuselevõtuga leiutas Peter uue materjali, mida kasutatakse tänapäevalgi kogu maailmas. Viimase 35 aasta jooksul on toodet pidevalt arendatud ja seda on põhjalikult testitud erinevates kasutusvaldkondades.

Kas jesmoniit on tervisele ohtlik? 

Jesmoniit ei ole tervisele ohtlik. Mina jõudsingi jesmoniidi juurde läbi selle, et otsisin epoksiidvaigule tervisele ohutumat asendust. Algselt plaanisingi luua erinevaid ehteid ja kodusisustuselemente epoksiidist, kuid siis selgus, et antud toode on väga mürgine ning seda kodus ei tasuks kohe kindlasti kasutada. Epoksiidvaigu jaoks peab olema väga hästi ventileeritud ruum ning lisaks peab kandma väga head kaitsevarustust.

Hoolimata kaitsevarustuse kandmisest, leiab internetiavarustest väga palju infot, kuidas erinevad kunstnikud on siiski saanud püsivaid tervisekahjustusi. Mina ei tahtnud enda ja oma pere tervisega riskida ning seetõttu välistasin epoksiidvaigu kasutamise.

Jesmoniit on komposiitmaterjal ja segatakse kokku kahest ainest – kipsipulbrist ja vee/akrüüli baasil vedelikust. See teeb ta ohutumaks kui teised samalaadsed materjalid. Jesmoniit ei sisalda lahusteid ega lendlevaid orgaanilisi ühendeid. Peale kahe aine kokkusegamist hakkab aine kivistuma. Lõpliku kõvaduse saavutab toode 24-48 tundi peale vormi valamist.

Siiski soovitatakse jesmoniidiga töötades ette panna tolmumask (pulber on siiski õhus lendlev) ning kasutada näiteks nitriilkindaid, et oma käsi kuivamise ja pigmentidega töötamisel värvumise eest kaitsta.

Materjalile on antud Euroopa tuleohutus klassifikatsioon EN 13501-1. See tähendab, et materjal ei ole kergesti süttiv, ei eralda suitsu või teeb seda väga vähesel määral ning materjalist ei eraldu põlemisel leegitsevaid tilkasid. Inglise keelse ja täpsema teksti leiad selle kohta siit.

Kas jesmoniit on veekindel?

Jesmoniidil on erinevaid tootegruppe. Meie kasutusel olev materjal kuulub sinna klassi, mis ei kannata välitemperatuuri ega pidevat vee käes olemist. Seega ma võin öelda, et meie tooted on niiskuskindlad ja vetthülgavad, kuid mitte veekindlad.

 

kuldne kandik

Kas teda tohib kasutada nõudepesumasinas või mikrolaineahjus? 

Jesmoniit ei sobi nõudepesumasinas  ega mikrolaineahjus kasutamiseks. Tooteid tuleb puhastada õrna lapi ja sooja seebiveega.

Kas sellelt tohib toitu serveerida? 

Jesmoniidi loojad ei ole antud materjali testinud selle ohutuses toiduga kokkupuutel. Seetõttu ei saa ka meie seda enda poolt lubada. Meie tooted on saanud lõpliku viimistluse spetsiaalse ainega, mis annab neile parema veekindluse, kuumakindluse kuni 200 kraadi ning samuti on toiduga kokkupuutel ohutu. Sellest hoolimata me ei saa reklaamida tooteid kui 100% ohutud toiduga kokkupuutumisel ning me ei soovita meie toodetelt toitu serveerida.

Kas jesmoniidist tooted on keskkonnasõbralikud? 

Ma just arutlesin sellel teemal ja mulle tundub, et siin taga on lihtsalt turundussõnum. Kindlasti on ta keskkonnasõbraLIKUM, kui epoksiidvaik, kui ma ei julge tänasel päeval küll väita, et ta oleks keskkonnale kuidagi ohutum, kuna ta siiski sisaldab akrüüli. Seega lähevad kõik meie tooteinfo juures olevad tekstid ka muutmisele. Kuna tegemist on siiski üsna tugeva materjaliga, siis ma usun, et antud asjad kestavad aastaid – kui nad enam sinu koju ei sobi, siis anneta need ära või too meile tagasi 🙂

 

Mida peaks veel jesmoniidi kohta teadma? 

Jesmoniidiga töötamine on keskkonnasõbralik, sest isegi tooted, mis ei ole õnnestunud, saab uuesti ära kasutada järgmistes projektides. Lihtsalt toksime need haamriga katki ning kasutame antud tükki uutes töödes – nii saame uued ja eriilmelised tooted.

Jesmoniidist tooted leiad meie e-poest – kliki SIIA.